Jak drukować i jednocześnie oszczędzać środowisko?

Jak drukować i jednocześnie oszczędzać środowisko?

Druk na papierze z makulatury

Każda dorosła osoba wie doskonale, że produkcja papieru zużywa sporo energii, jak i także wody. Jeśli nasze firma odpowiedzialna jest jeśli chodzi o środowisko, albo też jeśli po prostu czujemy potrzebę ochrony przyrody, to mamy dwie możliwości. Konsekwencją tej drogi jest wybór odpowiedniego papieru. Powinien to być papier do drukarki z makulatury. Jest to szarobiały dlatego, że maszyny go już raz zjadły. Jednym będzie to przeszkadzało, a dla innych będzie to ogromna zaleta. Do jego produkowania nie karczuje się w żadnym wypadku lasów. Nie należy jednak oczekiwać, że będzie to możliwie najtańszy papier. Od razu zaznaczmy, że produkcja z makulatury wcale do najtańszych nie należy.

Drugą opcją, z której możemy skorzystać jest wybór papieru, który posiada ekologiczny certyfikat. Najbardziej znanym certyfikatem jest FSC. Możemy ten certyfikat rozpoznać po logotypie z drzewkiem oraz z ptaszkiem. Potwierdza on, że drewno pochodzi bezpośrednio z hodowanych lasów bardzo oszczędnym sposobem. Na terenie Unii Europejskiej certyfikatem ulubionym jest EU Ecolabel. Nazywa się go kwiatuszkiem i to dzięki jego logotypowi. Poza Unią Europejską można spotkać często certyfikat Nordic Ecolabel, a w Niemczech mają specjalny certyfikat Blue Angela.

Na co po niektórych papierach znaleźć można informację o tym, że papier nie był wybielany. Biały kolor papieru udało się uzyskać chlorowaniem szkodliwych substancji dla środowiska oraz dla zdrowia. Obecnie chlor zastępuje się całkiem innymi substancjami. Dlatego też możemy wybrać papier, który był wybielany substancjami mniej toksycznymi. Taki papier może się pochwalić certyfikatem ECF. Papier jest produkowany bez użycia chloru na certyfikat TCF. Dzięki tej wiedzy będzie nam łatwiej znaleźć papier idealny.

Copyright © 2021